Rajd „Sławkowska Syberiada” – Sprawozdanie z XV zimowego rajdu patriotycznego przeprowadzonego w dniu 1 lutego 2025 roku
Trasa I — przewodnik trasy Józef Naziemiec
W dniu 1 lutego 2025 r. o godz. 9:00 spotkała się „Grupa Maczki” przy ZSO nr 11 w Maczkach. Uczestników Rajdu ogółem było 25 osób, w tym dorosłych 8 osób.
Po uzgodnieniu spraw organizacyjnych zespół wędrowników wsiada do wynajętego busa i samochodów osobowych i wyrusza do Garbierzy, skąd następnie ruszają pieszo pod Pomnik Ordona na Grońcu. Pod pomnikiem dołącza do grupy kilku harcerzy z Ostrów Górniczych. Jesteśmy w komplecie!
Przy Pomniku Ordona kol. Krzysztof Szumera zreferował wydarzenia z 7.IX.1943 r., tzn. jak doszło do ataku oddziałów SS na bunkier oddziału kedywu AK Okręgu Śląskiego. Por. „Ordon” - dowódca broniącego się oddziału w momencie ataku SS był poza rejonem walk, ale przedarł się przez linię ognia i dotarł do broniących się zajadle przyjaciół. Niestety siły były nierówne i zapasy amunicji się wyczerpały – zginęło 18-tu bohaterskich Polaków!
Uczestnicy Rajdu oddali hołd poległym śpiewając Hymn Narodowy, a następnie przeszli leśnymi duktami do zrekonstruowanego bunkra ziemnego, który znajduje się ok. 1 km od pomnika.
W tym miejscu zebrani odśpiewali kilka pieśni partyzanckich z okresu II Wojny Światowej.
Następnie trasa rajdu prowadziła lasami do wsi Zagródki – tutaj zarządzono postój i posiłek, a potem ruszyliśmy się przez Kołdaczkę do Krzyża Wolności, a następnie na cmentarz w Sławkowie.
Musieliśmy, będąc na cmentarzu, odwiedzić skromny grób byłego uczestnika Powstania Styczniowego, p.por. Ksawerego Pogonia–Pogonowskiego. Tutaj krótko o okolicznych bitwach powstańczych wspomniał Kolega Naziemiec. Szybko trzeba było udać się jeszcze pod Kościółek Św. Jakuba a następnie na Rynek w Sławkowie, gdzie w siedzibie TMS-u i jednocześnie w siedzibie Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy”czekali już na nas organizatorzy „Syberiady” i grupa kwatermistrzowska.
TRASA II — przewodnik trasy Włodzimierz Kubiczek
W pochmurny sobotni dzień 01 lutego 2025 roku przed budynkiem TMS Sławków zebrała się grupa około 100 uczestników Syberiady, a wśród nich uczniowie Zespołu Szkół w Sławkowie z panią Jolantą Wadas.
Grupa członków Oddziału PTTK w Kluczach z prezesem Kazimierzem Ściążko, grupa przewodników PTTK z Oddziału PTTK w Dąbrowie Górniczej z prezesem Grzegorzem Gdeszem oraz turyści indywidualni z Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, Olkusz, a także grupa harcerzy Złotej Sławkowskiej ósemki z opiekunem Wojciechem Godeckim. Natomiast niezawodna Grupa Okradzionów z kol. Gerardem Kulejem wyruszyła na szlak z Okradzionowa przez Krzykawkę. Uczestnicy trasy 2 wraz z przewodnikiem PTTK Włodzimierzem Kubiczkiem wyruszyła na szlak, który tym razem prowadził po miejscach martyrologii sławkowian oraz Żydów i członków ruchu oporu zamęczonych przez niemieckich oprawców na moście nad Przemszą, gdzie zastrzelono około 50 Żydów, przy drodze do Bukowna, gdzie powieszono 5 członków Ruchu Oporu, a następnie przez Walcownię Szlakiem Kruszcowym i dalej ścieżką rowerową obok dworca kolejowego, na cmentarz parafialny, aby złożyć hołd uczestnikowi Powstania Styczniowego z 1863 roku Pogoni – Pogonowskiemu na grobie, którego zapalono znicz i uczczono jego pamięć minutą ciszy.
Również na cmentarzu zapoznano uczestników z twórczością i biografią, zmarłego poety i malarza Stanisława Dróżdża tzw. Konkretnego poety ze Sławkowa. Jego prace malarskie wystawiane były na całym świecie. Następnym miejscem, było miejsce przy ulicy Krzywda, gdzie powieszono przez Niemców 2 członkow Orła Białego. Następnie zapoznano uczestników z historią i architeturą kościółka św. Jakuba i kościoła Parafialnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego Budowa tego ostatniego wiąże się z budową w roku 1286 zamku sławkowskiego przez biskupa Pawła z Przemankowa.
Na koniec rajdu sławkowskiego przypomniano, że Sławków otrzymał Prawa Miejskie w 1286 rok, wraz z szeregiem przywilejów. Rynek sławkowski posiada wymiary 114x114 metrów na jeg środku umieszczono Ratusz, o który pierwsze wzmianki były 1600 roku, obecny ratusz został zbudowany w 1905 roku. Jednym z najstarszych zbytków znajdujących się na rynku jest karczma Austeria zwana również Pierwochą z 1701 roku z zabytkową studnią, krytą gontem i kapliczka św. Floriana.
Zmęczeni uczestnicy, ale pełni wrażeń udali się na metę w budynku TMS, gdzie czekał na nich prezes Związku Stowarzyszeń Zielony Ring Przemszy – Włodzimierz Wieczorek, aby ich przywitać i zaprosić na posiłek, który serwowały panie: Maria Soboń, Grażyna Wacławek, Gebel w postaci smacznego żurku, który przygotowała pani Edyta Krawczyk oraz kiełbaski pieczone na ognisku przygotowanym przez pana Tadeusza Pyka.
Grupa wędrowników z I Trasy Rajdu została gromko przywitana przez innych rajdowiczów i poczęstowana gorącym posiłkiem – był wspaniały żurek, pieczone kiełbaski i gorące napoje. Było też chóralne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wspaniała impreza zakończyła się wręczaniem Dyplomów Uczestnictwa wszystkim podmiotom uczestniczącym w imprezie (Szkoły, PTTK, ZHP, grupie kwatermistrzowskiej ZR z kol. Włodzimierzem Kubiczkiem na czele), a dokonał tego z wielką przyjemnością Komandor Rajdu kol. Józef Naziemiec.
Ochotnicy z poszczególnych Tras Rajdowych mieli też możliwość podziękowania za zorganizowanie imprezy Zarządowi Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy”.
Wszyscy głośno i radośnie domagali się kontynuacji Rajdu w przyszłym roku! O godz. 14:00 nastąpiło oficjalne zakończenie XV „Sławkowskiej Syberiady”.
Rajd mógł się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób mianowicie kaomandorowi Syberiady Józefowi Naziemcowi, przewodnikowi PTTK Włodzimierzowi Kubiczkowi, Marii Soboń, Ryszardowi Wernerowi, Krzysztofowi Szumerze, Jackowi Skalnemu, a także członkom Zarządu Towarzystwa Miłośników Sławkowa. Podziękowania należą się również Zarządowi Wspólnoty Leśnej Sławków Niwa, Galerii Smaku Edyta Karcz, pani Edycie Krawczyk, pani Jolancie Wadas i innymi opiekunom młodzieży oraz wszystkim innym, którzy przyczynili się, aby impreza była udana tj. Wojciechowi Godeckiemu, Gerardowi Kulejowi, Marianowi Jędrusikowi, oraz przewodnikom z Oddziału PTTK Dąbrowa Górnicza wraz z prezesem Grzegorzem Gdeszem.
Komandor Rajdu Józef Naziemiec
