XII Zimowy Patriotyczny Rajd Sławkowska Syberiada 2022

W dniu 19.03.2022 roku odbył się kolejny, już XII Rajd zorganizowany przez Zarząd Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy”. Rajd był zaplanowany na dwóch trasach, a tematyka rajdu zobowiązywała kierowników tras nie tylko do bezpiecznego przeprowadzenia grup, ale również do zapoznania wędrujących uczestników z ideą Rajdu oraz z pochodzeniem jego nazwy


1 trasa rajdu – prowadziła od Rynku w Maczkach przez Wągródkę, Terminal w Sławkowie, Groniec, kwatera Ordona, Zagródki, Sławków – dworzec PKP, Krzywda, Rynek – ok. 16 km!
W grupie tej uczestniczyło 25 uczniów (z Maczek, Juliusza i Szczakowy) i 15 osób dorosłych (rodzice, harcerze seniorzy z KSH „Korzenie” S-c, przedstawiciele z PTTK Jaworzno, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego).
W Maczkach przy Pomniku Powstania Styczniowego kierownik trasy – Józef Naziemiec przypomniał jednym a opowiedział innym, jak Polska odradzała się z rozbiorów, o znaczeniu powstań w tym Powstania Styczniowego, o tworzeniu się Legionów Piłsudskiego w Sławkowie, o I i II Wojnie Światowej, i o „nagrodzie”, jaką zaborcy wielokrotnie wyróżniali naszych niezłomnych patriotów – wysiedleniu na długie lata na Syberię do karnych obozów pracy!
Wszyscy i zawsze musimy o Nich pamiętać!

Na trasę rajdu wyruszyła grupa ochoczo, bo rześki poranek mobilizował wędrowników.
Na Wągródce - przy wyremontowanym krzyżu przydrożnym był pierwszy postój, drugi przy kwaterze por. Ordona z AK (zapalono znicze), a trzeci nad urokliwym jeziorkiem Godzica przed Zagródkami, natomiast ostatni już w siedzibie TMS w Rynku Sławkowa.
Wszystkie mijane zakątki naszej Małej Ojczyzny były omawiane, przypominano zdarzenia z dawnych lat i jej bohaterów – to była lekcja historii i przyrody jednocześnie. I najważniejsze dla wszystkich, pogoda z godziny na godzinę była coraz bardziej słoneczna, radosna!

2 trasa rajdu – kierownictwo trasy: Włodzimierz Kubiczek, Krzysztof Szumera, Marian Jędrusik (uczestników 27 osób) - uwzględniając potrzeby zespołu, zmienił zaplanowaną trasę na inną, odpowiadającą pozimowej kondycji uczestników – rozpoczęli „syberyjską” wędrówkę od Rynku w Sławkowie a następnie odwiedzili Walcownię, wąwóz na Krzykawce, Kuźniczkę Nową i dotarł do polany, gdzie rozegrała się sławna bitwa w Krzykawce – Powstanie Styczniowe; tutaj został ciężko ranny płk. Francesko Nullo, tu jest teraz pomnik upamiętniający tamte wydarzenia. Następnie dzielny patrol rajdowy (najmłodsza uczestniczka Emma Bacia dotrzymywała kroku ziomkom z Okradzionowa i piechurom z PTTK oddz. Klucze) dotarł do Cmentarza Żydowskiego gdzie wspominano okrucieństwa II Wojny Światowej, a następnie grupa skierowała się już na Rynek Sławkowa.


Punkt zborny był jeden – siedziba Towarzystwa Miłośników Sławkowa i jednocześnie ZS Zielony Ring Przemszy! Po otwarciu bramy tej siedziby już nie było żadnych wątpliwości - bo już ognisko buchało wesoło, prezesi zapraszali do środka, zespół kwatermistrzowski uśmiechał się, zapraszał i częstował znużonych piechurów gorącym pachnącym żurkiem i przygotowanymi kiełbaskami.
A jeszcze do tego napojów wszelakich, niewyskokowych było sporo i w dowolnej ilości, a i słodkich rogalików „od Józefa” było sporo - tak że finał spotkania był wesoły, rozśpiewany patriotycznie i rozgadany.
Nadmienić trzeba, że niektórzy jeszcze nie mieli dość i poszli z prowodyrem, panem dr Dawidem Surmikiem, zwiedzać ruiny zamkowe Sławkowa i inne historyczne miejsca tego starego grodu.
Według wypowiedzi uczestników, XII Rajd „Sławkowska Syberiada” zaliczyć należy do udanych!


Koniecznie musimy wspomnieć o tych osobach, bez których byłoby głodno i chłodno:

  • o członkach Zarządu Towarzystwa Miłośników Sławkowa za udzielenie pomieszczeń i terenu na zakończenie Rajdu, Wspólnocie Leśnej Sławków Niwa, SPI-NET Norbert Nowicki Sławków Rynek, FH "AGMAR" Marcin Flak Sławków Krakowska;
  • o zespole kwatermistrzowskim – Paniach Reginie Gebel, Marii Soboń i Sylwii Kwapisz oraz Włodzimierzu Kubiczku.
  • Kończąc chcę podziękować wszystkim uczestnikom rajdu za stworzenie miłej atmosfery na szlakach i mecie Rajdu, Dyrekcjom Szkół i opiekunom dzieci i młodzieży na trasach i mecie Rajdu.
  • Wszystkim niewymienionym, a zaangażowanym i uczestniczącym w naszej Syberiadzie!

Serdecznie zapraszam na kolejny Rajd „Sławkowska Syberiada”, ale to dopiero za rok!!!

Komandor Rajdu:
Józef Naziemiec
Plakat Syberiada 2022