Zielony Ring Przemszy » Wydarzenia » Syberiada 2015
Sławkowska Syberiada 2015
Sprawozdanie z zimowego patriotycznego rajdu SYBERIADA 2015 zorganizowanego przez członków Związku Stowarzyszeń Zielony Ring Przemszy
W dniu 18 stycznia 2015 roku (niedziela) uczestnicy piątego z kolei patriotycznego Rajdu Syberiada – organizowanego corocznie w miesiącu styczniu - zebrali się w salach budynku Towarzystwa Miłośników Sławkowa.
Po przywitaniu przez komandora rajdu Włodzimierza Kubiczka, dr płk Zbigniew Matuszczyk wygłosił pogadankę na temat Powstania Styczniowego 1863 roku na terenie Zagłębia Dąbrowskiego i Małopolski.
Następnie uczestnicy Rajdu mogli zapoznać się w Muzeum Kultury Dawnej z wystawą Sławków w fotografii, a przewodnikiem po wystawie była pani Barbara Noryńska.
Następnie, turyści wyruszyli na trasy i tak:
- Grupa 32 uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie pod przewodnictwem pani dyrektor Danuty Janik i pań Chwastek i Zdunek udała się Doliną Białej Przemszy w kierunku przysiółku Chwaliboskie.
- Natomiast grupa składająca się z uczniów szkoły podstawowej im. J.Baranowskiego z opiekunem Panem Pawłem Sobieszkiem oraz grupą PTTK Klucze, harcerzami Zastępu Sławków oraz turystami indywidualnymi pod kierownictwem przewodników z PTTK w Dąbrowie Górniczej Sylwestrem Zawidzkim, Stanisławem Baranem oraz Jackiem Skalnym i Tomkiem Lorkiem przez Kabanie i Walcownię udali się pod pomnik pomordowanych w 1944 r. ludzi z terenu Jaworzna, Sosnowca i Radlina gdzie po zapaleniu znicza przeszli odcinkiem szlaku Świętego Jakuba, a później ścieżką rowerową obok kapliczki Świętej Trójcy do dworca PKP w Sławkowie obok najstarszej w Sławkowie Kapliczki Świętej Rozalii pod Krzyż Wolności, gdzie wspomniano tych co w 1918 roku przynieśli wolność, tj. żołnierzy generała Hallera. Następnie, przy grobie Powstańca z 1863 roku Aleksandra Pogoni-Pogonowskiego zapalono znicz i ul. Krzywda obok obelisku poświeconego powieszonym na starej gruszy członkom Orła Białego w dniu 3.XII 1943 roku udali się na Rynek, gdzie na ścianie ratusza umieszczone są tablice upamiętniające powstanie Republiki Sławkowskiej z 1905 roku oraz pobyt generała Władysława Sikorskiego wraz z wojskiem w 1915 roku. Potem na płycie przed Ratuszem przy pomniku pomordowanych w latach 1939-1945 mieszkańców Sławkowa zapalono znicz.
- Trzecia grupa pod kierownictwem kol. Krzysztofa Szumery wyruszyła z Rynku, aby pod krzyżem na Chojnach idąc przez osiedle Chwaliboskie i dalej doliną Białej Przemszy przybyć na metę rajdu. Pozostałe grupy Rajdowe to grupa pod kierownictwem Gerarda Kuleja tradycyjnie wychodząca z Okradzionowa by przez Krzykawkę i dalej szlakiem niebieskim przybyć na metę. Grupa ta jest grupą rodzinną, w której uczestniczy 9 osób w tym najmłodszy uczestnik Rajdu biorący udział po raz piąty.
- Natomiast z Sosnowca - Maczek pod kierownictwem Józefa Naziemca wyruszyła grupa 14 członków tj. członkowie Towarzystwa Miłośników Maczek i pracownicy Urzedu Miasta z Sosnowca oraz 8 uczniów Zespołu Szkół w Maczkach i 11 harcerzy z 20 Dąbrowskiej Drużyny Harcerskiej wraz zastępowym Arkadiuszem Mateją, którzy przez Groniec obok Pomnika AK i schronu AK grupy "ORDONA", Niwę Zagródki - przybyli na metę w TMS Sławków.
Meta wszystkich tras rajdowych znajdowała się na terenie posesji i w budynku Towarzystwa Miłośników Sławkowa.
Wszyscy uczestnicy Rajdu wraz z zaproszonymi gośćmi witani byli przez komandora Rajdu Włodzimierza Kubiczka oraz prezesa Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy” Włodzimierza Wieczorka.
Wszystkim sukcesywnie przybywającym panie: Krystyna Werner, Maria Soboń, Sylwia Kwapisz i Barbara Ślęzak, serwowały gorący żurek.
Po posiłku przygotowanym tradycyjnie przez panią Wacławę Kubiczek wszyscy udali się do ogniska rozpalonego przez Panów: Tadeusza Pyk i Andrzeja Kaczora na tyłach posesji TMS, gdzie śpiewali pieśni z okresu Powstania Styczniowego 1863 roku, a następnie piekli rajdowe kiełbaski.
W salach Towarzystwa przystąpiono do konkursów.
W konkursie patriotycznym najlepszą okazała się Kinga Cenkar, a następne miejsca zajęli Kot Aleksandra i Marcin Bojdoł.
Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy dla dorosłych I miejsce zajęła Ewa Bierońska następne miejsca Marian Jędrusik, Patryk Zawidzki, Paweł Sobieszek.
W konkursie turystyczno krajoznawczym dla młodzieży zwyciężyła Patrycja Niemiec, a kolejne miejsca Maciej Lorek i Julia Kondek.
Konkurs Piosenki Patriotycznej zakończył się zwycięstwem 20 dąbrowskiej drużyny harcerskiej im. Szarych Szeregów.
Aby impreza mogła dojść do skutku musiał pracować wielu ludzi a byli to:
- Włodzimierz Kubiczek,
- Janusz Kwapisz,
- Ryszard Werner,
- Maria Soboń,
- Krzysztof Szumera,
- Jacek Skalny.
W imieniu organizatorów chcemy również podziękować wszystkim, którzy wspomogli nas, którzy byli sponsorami tej imprezy, bo dzięki nim mogliśmy obdarować uczestników konkursów nagrodami, a dzieci słodyczami i zabawkami.
Do grupy naszych darczyńców należą:
- ALMA Projekt Maciej Koleśiński Sławków
- FH "AGMAR" Marcin Flak Sławków,
- Kancelaria Adwokacka Ilona Cebo-Kubiczek Dąbrowa Górnicza,
- FHU Urszula Flak Sławków,
- Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie z Panem Dyrektorem Dariuszem Taborkiem,
- Pani Barbara Noryńska, która pełniła obowiązki Przewodnika w Muzeum w Sławkowie,
- Urząd Miasta w Sławkowie z Panem Januszem Mrozem,
- Wspólnota Leśna w Sławkowie Niwie Towarzystwo Miłośników Sławkowa z Panem Prezesem Jackiem Skalnym,
- Przewodnikom PTTK Dąbrowa Górnicza Sylwestrowi Zawidzkiem i Stanisławowi Baranowi.
Na mecie Rajdu gościliśmy radną powiatu będzińskiego panią Ewę Bierońską oraz panią Ewę Niewiara.
Obsługę Medyczną tradycyjnie Pełniła Pani Krystyna Werner.
Projekt znaczka Rajdowego wykonał Pan Jakub Szumera.
W V SYBERIADZIE wzięły udział 132 osoby, w tym znaczna większośc to młodzież i dzieci. Na obecnym rajdzie najliczniejsza była grupa Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie, która liczyła 35 osób za co uhonorowana została Pucharem.
Komandor Rajdu SYBERIADA 2015
Włodzimierz Kubiczek
Dokumentacja fotograficzna rajdu Syberiada 2015
-
Grupa rajdowa przed budynkem muzeum
-
Poczatek IV trasy - Rynek w Maczkach
-
Drużyna Kuleja
-
Krzyż Wolności w Sławkowie
-
Grusza - miejsce pamięci
-
Pomnik pomordowanych bohaterów
-
Grupa rekonstrukcyjna dąbowskiej drużyny harcerskiej
-
Pomnik żołnierzy AK
-
Maczkowska grupa rajdowa
-
Na trasie rajdu
-
Przydrożna kapliczka
-
Ognisko na dziedzińcu TMS-u