Zielony Ring Przemszy » Wydarzenia » EKORAJD 2018


Sprawozdanie z 27 EKORAJDU „BIAŁA PRZEMSZA-SZTOŁA”

Rajd został zorganizowany w dniu 21 września 2018r. przez stowarzyszenia zrzeszone w Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy” oraz przez PTTK Oddział w Jaworznie. którego patronami honorowymi rajdu i jednocześnie sponsorami byli: Starosta Będziński Arkadiusz Watoła, Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert oraz Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.

W 27 EKORAJDZIE na trasie Sosnowiec-Maczki do Sławków-Niwa wzięło udział 250 osób przede wszystkim młodzież szkolna z opiekunami z 10 szkół regionu tj. 220:Trasa Ekorajdu biegła od dzielnicy Sosnowca Maczki dawna nazwa Granica do przysiółka leśnego w Sławkowie Niwa, gdzie było zakończenie rajdu w schronisku młodzieżowym. Młodzież na starcie rajdu przed zabytkowym pomnikiem Tadeusza Kościuszki dowiedziała się w krótkim wystąpieniu dr Pawła Dudy o bogatej historii Maczek i walkach na tym terenie w okresie Powstania Styczniowego. Na trasie rajdu zobaczyła zabytkowy most graniczny oraz użytek ekologiczny znajdujący się na lewym brzegu rzeki Biała Przemsza na terenie wchodzącym w obszar miasta Jaworzna. Następnie w trakcie rajdu młodzież zwiedziła przysiółek Piernikarkę i stadninę koni w Burkach.Na mecie rajdu tj. w leśnym schronisku młodzieżowym na młodzież czekał posiłek w postaci smacznej żołnierskiej grochówki i napojów oraz pieczenie kiełbasek na ognisku.

W uroczystym zakończeniu uczestniczył Zastępca Prezydenta miasta Jaworzna - Tadeusz Kaczmarek oraz Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.

Końcowym akordem rajdu oprócz serwowanego posiłku i zabaw na trawie, był wieloetapowy konkurs historyczny z okazji rocznicy 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości z atrakcyjnymi nagrodami.
Konkurs prowadził komandor 27 EKORAJDU prezes Związku Stowarzyszeń "Zielony Ring Przemszy" Włodzimierz Wieczorek.

Posiłki ich serwowanie, promocja, nagłaśnianie itp. zostało wykonane przez społeczników z Związku Stowarzyszeń ”Zielony Ring Przemszy”.

Szczególne słowa uznania i podziękowania należą się zaangażowanym w organizacje tego ekorajdu następującym osobom:


Komandor Ekorajdu i Prezes
Związku Stowarzyszeń
Zielony Ring Przemszy
Włodzimierz WieczorekGaleria zdjęć